Adana Hava Durumu
Arama Yap
Adana Büyükşehir Belediyesi Facebook Adana Büyükşehir Belediyesi YouTube Adana Büyükşehir Belediyesi Twitter Adana Büyükşehir Belediyesi RSS
Tebrik Galerisi sosyalag Toplu Sms Hizmeti nikah
Atık Yağlar
Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği doğrultusunda lisanslı firmalarla irtibata geçerek bu yönetmelik gereği Atık Yağ Üreticileriyle sözleşme yapmaları sağlanmıştır. Belediyemiz yetki sahasında Aralık 2009 tarihi itibariyle, taşıma ve geçici depolama lisansına sahip firmalar ile atık yağ üreticisi arasında sözleşme imzalanmış olup, atık yağ lisanslı geri kazanım tesislerine ulusal atık taşıma formu ile sevkiyatı yapılmıştır.
İlgili yönetmelik doğrultusunda16 Temmuz 2007 tarihi itibariyle ALBİYOBİR ile Belediyemizin yetki ve sorumluluk alanları dahilinde bulunan Atık Üreticisi konumundaki yerlerden çıkan atık bitkisel yağların yönetmeliğe uygun olarak toplanması ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan lisanslı Biyodizel Üretim Tesislerine teslimini kapsayan bir protokol imzalanmıştır.
Bilindiği gibi 1 lt.  atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir. Kullanılmış bitkisel atık yağlar evsel atık su kirliliğinin %25’ini oluşturmaktadır. Atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir; bulunduğu ortamı kirletir, ortamda yaşayan canlılara zarar verir.
Atık su kirliliğinin %25 oranında kaynağını, kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar oluşturmaktadır. Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman o suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu; ortamdaki, başta balıklar olmak üzere diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açar.
1 litre atık yağın, 1 milyon litre suyu kirlettiğini hatırlatarak, "Çocuklarımıza güzel bir gelecek ve güzel bir çevre bırakmak bizlerin asli görevidir. Bizde bu çalışmayı başlatarak çevre kirliliğinin önüne geçmek istiyoruz.  Tüm halkımızı bu konuda duyarlı davranmalarını bekliyoruz. Atık yağlarınızı musluk giderine dökmek yerine duyarlı vatandaşlarımızın evlerinden çıkan atık yağlarını bidonlarda biriktirerek Belediyemize teslim etmelerini bekliyoruz.

Bilgi için:
(322) 455 35 71-72-73-74

ALBİYOBİR

Son Haberler
» BAŞKAN HÜSEYİN SÖZLÜ KOLTUĞUNU LEYLA GÜLMEZ’E BIRAKTI » ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN ÇOCUKLARA 23 NİSAN HEDİYESİ » HER ŞEY MİNİK YAKUP’UN YAŞAMASI İÇİN » “ŞEHİRLERİN HAYATI, DEĞİL 5 YILA, İNSAN ÖMRÜNE SIĞMAZ” » HÜSEYİN SÖZLÜ SAİMBEYLİ’DE GÖNÜLLERİ FETHETTİ » “OBRUK ŞELALESİ TATİL MERKEZİ OLACAK” » SÖZLÜ, “ADANA’YI, TÜRKİYENİN BELEDİYECİLİK AÇISINDAN EN GÜZEL ÖRNEĞİ YAPACAĞIZ”... » SÖZLÜ’DEN ADANA İÇİN BÜYÜK HEDEFLER » SINIF ARKADAŞLARINDAN HÜSEYİN SÖZLÜ’YE SÜRPRİZ ZİYARET » ADANA’DA YAŞAYAN HERKES BİZİM HEMŞEHRİMİZDİR » “SARIÇAM ADANA’NIN IŞILDAYAN YÜZÜ OLACAK”
Twitter
» Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarız... http://t.co/T89snywr5p » Başkan Hüseyin Sözlü koltuğunu Leyla Gülmez'e bıraktı http://t.co/8ZRElpKPvk http://t.co/SVcL1VD4aS » Adana Büyükşehir Belediyesinden çocuklara 23 Nisan hediyesi... http://t.co/uT0Vg0on9V http://t.co/305czNRlTt » “Şehirlerin hayatı, değil 5 yıla, insan ömrüne sığmaz” http://t.co/VkuizkQa5Z http://t.co/qucl7txktk » Her şey minik Yakup’un yaşaması için http://t.co/JF90F1S98d http://t.co/emkfgzKEsa » Sözlü,"Adana'yı,Türkiye'nin belediyecilik açısından en güzel örneği yapacağız"... http://t.co/7AtXGdMPS9 http://t.co/aJWOpMwY7y » "Obruk Şelalesi tatil merkezi olacak" http://t.co/ET1tt7qsGQ http://t.co/dItXQayIht » Hüseyin Sözlü Saimbeyli’de gönülleri fethetti... http://t.co/rB9VdQtRIG http://t.co/RRa7YbNkLY » RT @AdanaKentKonsey: Adana Kent Konseyi Çocuk İşçiliği ile Mücadele Komitesi Basın açıklaması yapıldı. http://t.co/V5qE0kvlkG” » Bugün 71 farklı noktada çalışıyoruz.Yapılan çalışmaları öğrenmek için; http://t.co/uCleFYI7du