Adana Hava Durumu
Arama Yap
Adana Büyükşehir Belediyesi Facebook Adana Büyükşehir Belediyesi YouTube Adana Büyükşehir Belediyesi Twitter Adana Büyükşehir Belediyesi RSS
Tebrik Galerisi sosyalag Toplu Sms Hizmeti nikah
Atık Yağlar
Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği doğrultusunda lisanslı firmalarla irtibata geçerek bu yönetmelik gereği Atık Yağ Üreticileriyle sözleşme yapmaları sağlanmıştır. Belediyemiz yetki sahasında Aralık 2009 tarihi itibariyle, taşıma ve geçici depolama lisansına sahip firmalar ile atık yağ üreticisi arasında sözleşme imzalanmış olup, atık yağ lisanslı geri kazanım tesislerine ulusal atık taşıma formu ile sevkiyatı yapılmıştır.
İlgili yönetmelik doğrultusunda16 Temmuz 2007 tarihi itibariyle ALBİYOBİR ile Belediyemizin yetki ve sorumluluk alanları dahilinde bulunan Atık Üreticisi konumundaki yerlerden çıkan atık bitkisel yağların yönetmeliğe uygun olarak toplanması ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan lisanslı Biyodizel Üretim Tesislerine teslimini kapsayan bir protokol imzalanmıştır.
Bilindiği gibi 1 lt.  atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir. Kullanılmış bitkisel atık yağlar evsel atık su kirliliğinin %25’ini oluşturmaktadır. Atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir; bulunduğu ortamı kirletir, ortamda yaşayan canlılara zarar verir.
Atık su kirliliğinin %25 oranında kaynağını, kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar oluşturmaktadır. Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman o suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu; ortamdaki, başta balıklar olmak üzere diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açar.
1 litre atık yağın, 1 milyon litre suyu kirlettiğini hatırlatarak, "Çocuklarımıza güzel bir gelecek ve güzel bir çevre bırakmak bizlerin asli görevidir. Bizde bu çalışmayı başlatarak çevre kirliliğinin önüne geçmek istiyoruz.  Tüm halkımızı bu konuda duyarlı davranmalarını bekliyoruz. Atık yağlarınızı musluk giderine dökmek yerine duyarlı vatandaşlarımızın evlerinden çıkan atık yağlarını bidonlarda biriktirerek Belediyemize teslim etmelerini bekliyoruz.

Bilgi için:
(322) 455 35 71-72-73-74

ALBİYOBİR

Son Haberler
» “ADANA’YI YATIRIM CENNETİ YAPACAĞIZ” » İMAMOĞLU HÜSEYİN SÖZLÜ’YÜ BAĞRINA BASTI » ADANA İÇİN İŞBİRLİĞİ ZAMANI » ADANA’DA KAMP YAPAN ALMAN TAKIMINA HÜSEYİN SÖZLÜ’DEN DESTEK » “ENERJİSİ YÜKSEK, VİZYONU GENİŞ STÖ’LERLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ” » HÜSEYİN SÖZLÜ HADIRLI’DA YEMEĞE KATILDI » “YUMURTALIK’TA SU SORUNU ÇÖZÜLECEK” » HÜSEYİN SÖZLÜ’YE SEVGİ SELİ » AHAS FRANSA’YA HAZIRLANIYOR » HÜSEYİN SÖZLÜ: SİYASİ PARTİ AYRIMI YAPMAYACAĞIZ » BÜYÜKŞEHİR ÇOCUKLARI DÜŞÜNÜYOR
Twitter
» ZİHNİ ALDIRMAZ'IN TWİTTER HESABI ÇALINDI.. http://t.co/9r4eiHu4So http://t.co/v4UwKhl19S » Bugün 80 farklı noktada çalışıyoruz.Yapılan çalışmaları öğrenmek için; http://t.co/47GcbgEoUu » RT @meteoroloji_twi: ADANA :Parçalı ve çok bulutlu.. Sıcaklık..19°C » AA'NIN HEDEFİ BÜYÜK http://t.co/tNMZCFWzpm http://t.co/koH2D1u7v0 » SÖZLÜ'DEN ALDIRMAZ'A ZİYARET http://t.co/uuoGReKkYx http://t.co/Wp0f4mdPPq » BAŞKAN ADAYLARINA ÇEVREYE DUYARLILIK ÇAĞRISI.. http://t.co/udp8i0YTRJ » RT @zihnialdirmaz: İstiklal Marşı'mızın kabulünün 93.yılı kutlu olsun. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Allah bir daha bu Millete İstiklal … » Bugün 77 farklı noktada çalışıyoruz.Yapılan çalışmaları öğrenmek için; http://t.co/7Mm3QW1Xr1 » RT @gakkaya001: @adana_bld AHAS Arjantin dağlarında ve semalarında belediyemizin flamasını ve şanlı bayrağımızı dalgalandırdı... http://t.c… » RT @gakkaya001: @adana_bld Ayyıldızımız arjantin semalarında dalgalandı teşekkürler Adana büyükşehir belediyesi,teşekkürler Adana... http:/…